Przemysł lotniczy cały czas się rozwija. Dużą rolę odgrywa w nim waga. Projektanci cały czas starają się poprawić stosunek siły nośnej do masy jeśli chodzi o wszelkie maszyny cięższe od powietrza. Materiały kompozytowe odgrywają główną rolę w redukcji wagi. Obecnie w użyciu są trzy główne typy: żywica epoksydowa wzmocniona włóknem węglowym, szkłem i aramidem. Kompozyty w przemyśle lotniczym wykorzystywane są od 1987 roku. Co pięć lat ich wykorzystanie się podwajaja, dodatkowo na rynku cały czas pojawiają się nowe kompozyty dzięki czemu ich zastosowanie będzie stale rosło. Do czego wykorzystywane są kompozyty w przemyśle lotniczym? Odpowiedź w artykule.
Produkcja kompozytów dla lotnictwa ma coraz bardziej wszechstronne zastosowanie. Wykorzystywane są zarówno do zastosowań konstrukcyjnych, jak i komponentów we wszystkich samolotach i statkach kosmicznych, od gondoli i szybowców balonów na ogrzane powietrze po samoloty pasażerskie, myśliwce i promy kosmiczne. W zakresie zastosowań są kompletne samoloty, zespoły skrzydeł, łopaty wirnika helikoptera, śmigła, siedzenia i obudowy przyrządów. Komponenty kompozytowe wykorzystywane są zarówno w konstrukcjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych konstrukcji lotniczych. Obejmują elementy kabiny, takie jak deski podłogowe, pojemniki na bagaż, wózki, sufity, panele ścienne, fotele i inne konstrukcje. Zewnętrzne zastosowania stanowią główny rynek materiałów kompozytowych stosowanych w lotnictwie i w rozwiązaniach kosmicznych. Największe zapotrzebowanie jest obecnie na kompozyty z włókna węglowego ze względu na ich niewielką wagę i ogromną wytrzymałość pozwalającą na dużą oszczędność paliwa, lepsze osiągi, oraz łatwiejszy serwis dzięki redukcji liczby elementów. Wykorzystanie komponentów kompozytowych gwałtownie rośnie w lotnictwie komercyjnym i rekreacyjnym. Jest to doskonała alternatywa dla metalu w ramach cykli konserwacyjnych.
Materiały kompozytowe mają wiele zalet co powoduje, że są chętnie wykorzystywane w przemyśle lotniczym. Najważniejszą z nich jest redukcja wagi, która pozwala na oszczędność od 20%- 50%. Dużą zaletą jest także stabilność termiczna kompozytów co oznacza, że nie kurczą się one wraz ze zmianą temperatury. Kompozyty mają także wysoką odporność na uderzenia np. pancerz z aramidu chroni samoloty zmniejszając przypadkowe uszkodzenie słupów silnika, na których znajdują się elementy sterujące silnika i przewody paliwowe. Stosowanie kompozytów w przemyśle lotniczym eliminuje problemy związane ze zmęczeniem materiału i korozją. Ponadto maja one wysoką tolerancję na uszkodzenia co zwiększa przeżywalność wypadków.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie firmy