Toner czy tusz, co będzie lepsze w drukarce?

Toner czy tusz, co będzie lepsze w drukarce?

Drukarka jest obecnie podstawowym narzędziem niezbędnym w pracy biurowej. Przed zakupem sprzętu drukującego warto zastanowić się jakie materiały eksploatacyjne można w niej używać, a tym samym, która opcja - tusz czy toner jest lepsza i tańsza w użyciu? To od rodzaju wybranej drukarki Rzeszów będzie zależało z jakiego materiału eksploatacyjnego będziemy korzystać. Do drukarki atramentowej używamy bowiem tusz, a do drukarki laserowej toner. Jakie są różnice między tymi materiałami i który lepiej wybrać? 


Różnice między tuszem a tonerem
Zasadnicza różnicą między tuszem, a tonerem jest taka, że ten pierwszy używany jest w drukarkach atramentowych, a drugi w laserowych. Materiały eksploatacyjne umieszcza się w drukarkach za pomocą kartridży. W drukarkach laserowych tonery mają postać sproszkowanych tuszy. Technika wykorzystywana w przypadku tych urządzeń polega na drukowaniu na tzw. "suchym atramencie". Dzięki temu tonery w przeciwieństwie do tuszy nie zasychają. Dodatkowo są dużo wydajniejsze. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju materiału eksploatacyjnego jest także to, że tonerów nie trzeba wymieniać tak często jak tuszy. Co ważne w przypadku druku monochromatycznego na drukarkach laserowych również koszty tonerów są znacznie niższe niż tuszy. Bardziej kosztowne staje się natomiast drukowanie dużej ilości kolorowych stron.

Drukarki atramentowe są tańsze przy zakupie. W ich przypadku mamy do czynienia z tzw. drukowaniem na "mokro". Używany w nich tusz gwarantuje bardzo dobrą jakość wydruków kolorowych oraz zdjęć. Zdarza się jednak, że zabrudzi brzegi strony lub się wyleje. Jest też dużo droższy niż toner. Niewątpliwą wadą tego rodzaju materiału eksploatacyjnego jest też to, że tusz ulega zasychaniu. Z tego też względu zalecane jest by przynajmniej raz na miesiąc wydrukować kilka stron. Po zakupie tuszu i odklejeniu taśmy z kartridża należy też od razu umieścić go w drukarce. Takie zalecenie także ma zapobiec szybkiemu wysychaniu tuszu. Ze względu na dużą cenę oryginalnych tuszy, użytkownicy drukarek atramentowych decydują się na korzystanie z ich tańszych zamienników. Takie działanie wiąże się jednak z ryzykiem, że dysza zasobnika ulegnie zatkaniu, a jej przeczyszczenie nie zawsze jest możliwe.

Zestawiając wady i zalety tonerów oraz tuszy zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór tego pierwszego materiału do eksploatacji w drukarce. Wybór tuszu, a tym samym drukarki atramentowej będzie opłacalny tylko wtedy jeśli drukujemy dużo kolorowych zdjęć oraz grafik, a jednocześnie nie chcemy wydawać zbyt dużych środków pieniężnych na zakup samego urządzenia.

Opinie (0)

Zobacz firmy

HASBORG producent maszyn cukierniczych

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
Serwis elektronarzędzi MIKRON

Wierzbna 257A
37-500 Jarosław

Średnia Ocena

5/5
Salon mody ślubnej IMPRESJA

Jana III Sobieskiego 10
35-002 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Włoski design a międzynarodowe trendy w dekoracji wnętrz

Włoski design a międzynarodowe trendy w dekoracji wnętrz

Tektura falista w opakowaniach żywności: bezpieczeństwo i higiena

Tektura falista w opakowaniach żywności: bezpieczeństwo i higiena

Jakie są najważniejsze obowiązki podatkowe dla firm w Rzeszowie?

Jakie są najważniejsze obowiązki podatkowe dla firm w Rzeszowie?