Kim jest syndyk i czym się zajmuje?

Kim jest syndyk i czym się zajmuje?

Syndyk jest osobą, która zarządza majątkiem przedsiębiorcy będącego w stanie upadłości. Jest on jednym z głównych organów postępowania upadłościowego - bez niego nie może się ono odbywać.

 

Syndyk masy upadłości zajmuje się też podziałem funduszy pomiędzy wierzycielami, zgodnie z wszelkimi zasadami prawa upadłościowego i naprawczego. Dawniej syndyk był likwidatorem majątku w postępowaniu wraz z opcją likwidacyjną. W obecnym stanie prawnym funkcję syndyka pełnić może osoba fizyczna, która posiada oczywiście pełną zdolność do czynności prawnych. Co więcej, musi ona posiadać specjalną licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Licencja taka wydawana jest na zasadach oraz w trybie, który określony został w ustawie o licencji doradcy restrukturyzacyjnego z 15 czerwca 2007 roku. Doradca restrukturyzacyjny to specjalista z zakresu zarządzania kryzysowego, jak również jest to menadżer rewitalizacji danego podmiotu, kiedy ten jest w kłopotach finansowych. Ciekawostką jest, że jeszcze w dawnej Polsce syndyk był miejskim urzędnikiem.

Jeżeli podmiot gospodarczy znajduje się w takiej sytuacji finansowej i operacyjnej, która wyklucza restrukturyzację, to syndyk na zlecenie sądu może przeprowadzić likwidację podmiotu. W czasie przeprowadzania postępowania upadłościowego, to własnie syndyk traktowany jest jako kierownik danej jednostki. Z godnie z prawem, syndyk pełni funkcję zastępcy pośredniego, znaczy to że dokonuje czynności prawnych, jednak nie we własnym imieniu - zaś na rachunek upadłego.

Syndyk-likwidator - jednak w rozumieniu pełnienia funkcji, nie zaś zawodu, powoływany jest tylko w przypadku, kiedy ogłasza się upadłość przedsiębiorstwa. Jeżeli natomiast otwiera się postępowanie restrukturyzacyjne to powoływany jest nadzorca sądowy.

 

 

Opinie (0)

Zobacz firmy

HASBORG producent maszyn cukierniczych

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
Serwis elektronarzędzi MIKRON

Wierzbna 257A
37-500 Jarosław

Średnia Ocena

5/5
Paulina Siastała Klinika Belvedere

al. Jana Pawła II 11
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Solidne okna w mieszkaniu

Solidne okna w mieszkaniu

Pierwszy fotelik - o czym należy pamiętać?

Pierwszy fotelik - o czym należy pamiętać?

Jak leczyć nadpotliwość stóp?

Jak leczyć nadpotliwość stóp?